რა კვლევები იგეგმება ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის გეოგრაფიული არეალის ტერიტორიაზე
„ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიის რადიოეკოლოგიური დახასიათება“ – ამ სახელწოდებით წარადგინა პროექტი თსუ-ს ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის აკადემიკოს ნოდარ კეკელიძის სახელობის ნივთიერებათა კვლევის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის მეცნიერთა ჯგუფმა, რომელმაც შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგრანტო კონკურსში გაიმარჯვა. „საქართველოს საზღვრისპირა რეგიონების შემსწავლელი სამეცნიერო კვლევითი პროექტის ხელშეწყობისა და საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიებების საგრანტო კონკურსში“ პროექტით წარსდგნენ მკვლევრები – ერემია თულაშვილი, ბელა კვირკველია და ლელა მწარიაშვილი.
პროექტის ფარგლებში იგეგმება სხვადასხვა ნიადაგის და გეოლოგიური სტრუქტურის რადიონუკლიდური შედგენილობისა და რადიონუკლიდების ფონური კონცენტრაციების შესწავლა ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის გეოგრაფიული არეალის ტერიტორიაზე, ასევე იგეგმება რადიოაქტიური აირის – რადონის კონცენტრაციის კვლევა წყალში, ნიადაგსა და ჰაერში.
„რადიოეკოლოგიური კვლევები ჩვენს ინსტიტუტში, დაახლოებით, 15 წლის წინ დავიწყეთ. NATO-ს კვლევითი პროგრამის – „მეცნიერება მშვიდობისათვის“ – ფარგლებში დაფინანსებული გრანტის ფარგლებში განხორციელდა სამხრეთ კავკასიის მდინარეების მონიტორინგი, რომელშიც, სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებთან ერთად, რამდენიმე ევროპული ქვეყანა იყო ჩართული (პროექტის ხელმძღვანელი პროფ. ნოდარ კეკელიძე).
პროექტის ფარგლებში შეძენილია თანამედროვე აპარატურა, რომელიც ახალი ტექნოლოგიებით კვლევების ჩატარების საშუალებას იძლევა. ამჯერად საკვლევ ობიექტად ყაზბეგის მუნიციპალიტეტი ავირჩიეთ, რადგან ის კავკასიონის მთავარ ქედთან ახლოს მდებარე რთული გეოლოგიური კონსტრუქციის მქონე რეგიონია.
კვლევის საკითხი აქტუალურია, რადგან რადონი ქიმიური ნივთიერებაა, რომელიც ნიადაგიდან მუდმივ რეჟიმში გამოიყოფა. ის ადამიანისთვის საშიში არ არის, თუ ჰაერში მისი მცირე კონცენტრაციაა, თუმცა, იმ შემთხვევაში, თუ რადონი დაგროვდა დახურულ სივრცეში, ის იწვევს ფილტვის კიბოს; ახალი მონაცემების მიხედვით, რადონთან დაკავშირებული სიკვდილიანობა მსოფლიოში თამბაქოს მოწევით გამოწვეული კიბოთი სიკვდილიანობის შემდეგ მეორე ადგილზე დგას.
ამასთანავე, არსებობს ვარაუდი, რომელზეც მსოფლიოში მიდის აქტიური კვლევები, რომ მიწისძვრის წინ რადონის ნიადაგიდან გამოყოფა აქტიურდება, აღნიშნულ კვლევებს ჯერ კონკრეტული შედეგები არ აქვს, თუმცა რადონის შესწავლის საკითხის აქტუალობას ხაზს უსვამს“, – განმარტავს ერემია თულაშვილი.
„ყაზბეგის მუნიციპალიტეტში იგეგმება ორი საველე ექსპედიცია“ – ამბობს ინსტიტუტის დირექტორი ბელა კვირკველია – „კვლევა ერთი წლის განმავლობაში გაგრძელდება. ვგეგმავთ ადგილზე კვლევების ჩატარებას, აგრეთვე ნიადაგის, ქანების, წყლის ნიმუშების ჩამოტანას, ლაბორატორიული ანალიზის ჩატარებასა და შემდეგ ახალი მონაცემების მონოგრაფიის სახით გამოცემას“.
„ჩვენ ვიყენებთ თანამედროვე მაღალმგრძნობიარე რადონის ელექტრონულ დეტექტორს – ეს არის პორტატიული ხელსაწყო, რომელიც საშუალებას იძლევა მონაცემები უშუალოდ ველზე მუშაობისას მივიღოთ. აღნიშნული მიმართულებით კვლევის გამოცდილება უკვე გვაქვს. ჩვენ გავზომეთ ე.წ. შიდა რადონის კონცენტრაციის დონე თბილისის სხვადასხვა უბანში, შენობებში სართულების მიხედვით.
მაგალითად, სარდაფებში რადონის კონცენტრაცია ჰაერში შედარებით მაღალია, ამ დროს გამოსავალი დახურული სივრცის ხშირი განიავებაა“, – ამბობს ლელა მწარიაშვილი.
2023 წლის საქართველოს საზღვრისპირა რეგიონების შემსწავლელი სამეცნიერო კვლევითი პროექტების ხელშეწყობისა და საერთაშორისო სამეცნიერო ღონისძიებების საგრანტო კონკურსში 34 განაცხადი იყო წარდგენილი, აქედან საკონკურსო კომისიამ გამარჯვებულად 2 კვლევითი პროექტი გამოაცხადა.

What research is planned on the territory of the Kazbegi municipality
“Radioecological Characterisation of the Territory of Kazbegi Municipality” – this project was presented by a group of scientists from the Nodar Kekelidze Research Institute of the Faculty of Exact and Natural Sciences of TSU, which won a grant under the Shota Rustaveli National Science Foundation competition. The researchers, Eremia Tulashvili, Bella Kvirkvelia and Lela Mtsariashvili, were represented at the grant competition to promote a research project on the study of Georgia’s border regions and international scientific events.
The project plans to study the radionuclide composition of different soils and geological structures, the background concentrations of radionuclides in the geographical area of Kazbegi municipality, and the concentration of the radioactive gas radon in water, soil and air.
“Radioecological research in our institute started about 15 years ago. As part of a grant funded by the NATO research programme Science for Peace, monitoring of rivers in the South Caucasus was carried out, in which several European countries took part along with the South Caucasus countries (the project was led by Professor Nodar Kekelidze).
Within the framework of the project, modern equipment was purchased, which makes it possible to conduct research using new technologies. This time, we chose the Kazbegi municipality as the object of study, as it is a region with a complex geological structure, located near the main Caucasian ridge.
The relevance of the research topic is that radon is a chemical substance that is constantly emitted from the soil. It is not dangerous to humans at low concentrations in the air, but when radon accumulates in an enclosed space, it causes lung cancer; According to new data, deaths from radon are the second leading cause of cancer deaths worldwide after tobacco smoking.
“In addition, there is an assumption that there is active research in the world according to which radon release from soil is activated before an earthquake. There are no specific results of these studies yet, although they highlight the relevance of the question,” explains Eremia Tulashvili.
“Two field expeditions are planned in Kazbegi municipality,” says institute director Bella Kvirkvelia, “the research will last one year. We plan to conduct field research and also bring in soil, rock and water samples, carry out laboratory analysis and then publish the new data as a monograph”.
“We use a modern, highly sensitive electronic radon detector – a portable device that allows us to obtain data directly in the field. We already have experience in this kind of research. We have already measured the so-called level of radon concentration indoors in different districts of Tbilisi, in buildings floor by floor.
The results have shown that the concentration of radon in the air on lower floors, such as in basements, is relatively high, at which time frequent ventilation of the enclosed spaces is decided,” says Lela Mtsariashvili.
34 applications were submitted for the 2023 grant competition to promote research projects studying the border regions of Georgia and international scientific events, out of which the competition committee declared 2 research projects as winners.